Moderní
Fitness centrum

JÓGA

HATHA JÓGA

Hatha jóga klade důraz na ucelenou praxi, vedoucí k rovnováze mysli, těla i duše. Lekce jsou vedeny v mírnějším tempu. Zaměříme se na prožitek ze cvičení, což nám pomůže ponořit se více do sebe a vymanit se na chvíli z věčného kolotoče mysli. Vhodné pro úplné začátečníky i jógové nadšence.

Samotné slovo hatha je složeno ze slovha HA a THA. Ha znamená slunce a tha znamená měsíc. Protože výsledkem (tohoto procesu) je spojení slunce a měsíce, říká se mu hatha-jóga.“ Což napovídá, že záměrem hatha jógy je vnést harmonii našemu tělu, mysli a duchu a přinést rovnováhu mezi protikladnými principy.

  • Pojem „jóga“ zahrnuje nesmírně širokou oblast, která není nijak jednotná. Obsahuje nesmírné množství nejrůznějších duchovních technik – od meditačních až po fyzické. Dokonce i v případě podobných technik (jako jsou např. různé druhy pránájámy nebo manter obsahuje ásany (víceméně) tak jak je známe dnes. Obsahuje ale ještě další dvě oblasti, které jsou pro hathajógu typické, a to mudry a očistné techniky)
  • Ásany jsou jen malou a dosti volitelnou složkou. V minulosti jste mohli být jogín a neumět jedinou ásanu. Ale pokud jste praktikovali pouze ásany, tak by vás nikdo za jogína nepovažoval. Za posledních šedesát let se to úplně obrátilo.

Hlavní rys, který zůstává v průběhu dějin všem jógám společným je důraz na praxi. Někdy je toto slovo přímo synonymem pro duchovní praxi (oproti teorii). Protože „jógu lze poznat pouze skrze [praxi] jógy.“

  • V ásanové praxi (pozice těla) budeme balancovat mezi aktivitou a uvolněním, dynamičtějším a klidnějším prováděním jednotlivých cviků. Důležitou součástí je i práce na kontinuálním (souvislém) zaujímání jednotlivých pozic, kdy se za použití vědomého dechu, času a gravitace budeme dostávat blíže k limitům našeho těla.
  • Malá část hodiny bude věnována i dechovým technikám pránájámy, jež kromě mnoha jiných benefitů napomáhají k očistě organismu na fyzické i mentální úrovni
  • a také relaxaci. Díky pravidelné relaxaci člověk skrze hluboké uvolnění získává daleko větší nadhled a odstup od situací. 

Haha jóga je vinikající doplněk základní tělesné výchovy i všech sportů. Zvyšuje pružnost, zdatnost i odolnost, zlepšuje krevní oběh i funkci ústřední nervové soustavy a významně snižuje nemocnost. 

Kontraindikace: těhotenství, šestinedělí, virová a bakteriální onemocnění, epilepsie, schizofrenie, hypertenze a od ní odvislé potíže, glaukom

 

Jógu si u nás můžete zacvičit se Elenou Buriankovou

 

 

 

Líbí se Vám tato stránka?